Запірна арматура > Блог по трубопровідній і запірній арматурі > Запірна арматура: класифікація, види, типи та пристрій

Запірна арматура: класифікація, види, типи та пристрій

Запірна арматура: класифікація, види, типи та пристрій

Запірна арматура – ​​це важливий компонент інженерних систем та трубопроводів. Вона служить для часткового або повного перекриття потоку рідких і газоподібних середовищ, що рухаються при аварії, підключенні нових гілок до трубопроводу, плановому обслуговуванні та деяких інших завданнях. До цієї групи арматури відносяться клапани, засувки, крани, затвори, також конструкції для дренажу, скидання надлишків рідини або газів, механізми для відбору проб. Розглянемо види запірної арматури та її класифікацію.


Специфіка металовиробів

Влаштування запірної арматури таке, що вона частково або повністю забезпечує перекриття просвіту труби. Це необхідно у таких випадках:

● регулювання швидкості потоку;

● поділ середовищ;

● змішування рідин або газів.

Такі пристрої ставлять у магістральній трубопровідної системі, їх можна зустріти й у побуті. Це вентилі радіаторів, крани для підключення сантехніки та побутових приладів (посудомийна та пральна машинка).

Призначення запірної арматури – зупиняти або запускати рух середовищ, розподіляти та спрямовувати потоки шляхом часткового або повного зменшення діаметра ділянки трубопроводу.


Класифікація та види


Класифікація за запірно-регулювальним механізмом і його розташування щодо навколишнього середовища включає наступні типи запірної арматури


● Засувка. Досить проста конструкція, де висувний елемент розташований під кутом 90° руху середовища.●  Клапан. На приладі встановлено затворний або регулювальний механізм, що рухається паралельно до напряму рідини або газу.


 

● Кран або вентиль. Ці конструкції схожі між собою. Елемент у формі обертової навколо своєї осі кулястої ланки або частини кулі може знаходитися в будь-якому положенні по відношенню до потоку, що рухається.● Дисковий затвор. Деталь, призначена для того, щоб регулювати швидкість руху середовищ або повністю перекривати потік, виконана у формі диска. Елемент дискової форми може розташовуватися як під кутом, так і перпендикулярно до руху середовища в трубопроводі.

 

Також застосовується класифікація запірної арматури за призначенням трубопровідних конструкцій:


● Загальне призначення. До цієї групи входять механізми, що використовуються для регулювання подачі газу, води та теплових середовищ в системах опалення. Сюди відносяться і сантехнічні прилади, які використовуються для перекриття подачі води при підключенні сантехніки та деяких побутових приладів.● Спеціальні пристрої для особливих умов роботи. Їх застосування необхідно, якщо відбувається перекачування газів та рідин при високих або низьких температурах, а також, коли регулюється подача токсичних чи радіоактивних середовищ.

 

● Цільова. Від виробів загального призначення може відрізнятися одним або декількома основними параметрами. Застосовується на трубопроводах особливого призначення, які за своїми технічними характеристиками від загальноприйнятих стандартів.● Унікальний. Ці вироби виготовляються лише за спецзамовленням та встановлюються на експериментальні моделі трубопроводів.

Незважаючи на деякі відмінності у призначенні, всі різновиди мають схожу конструкцію типу засувки, клапана, вентиля чи затвора.


Що таке запірна арматура для трубопроводу


Одним із найпоширеніших класів виробів є запірна арматура для трубопроводів побутового та промислового призначення. Пересічному громадянину найбільш знайомі крани та вентилі, які зустрічаються на трубах з гарячою та холодною водою, на кухонному трубопроводі подачі газу.

Види арматури трубопроводів класифікуються за способом застосування:


● Запірна. Як видно з назви, механізми регулюють подачу рідкого або газоподібного середовища, частково або повністю перекриваючи потік.


● Запобіжний. Призначений для контролю тиску в системі. Якщо робочий тиск виходить за межі норми, то спрацьовують запобіжні клапани і відбувається аварійне скидання середовища. Це дозволяє знизити показники до нормальних значень.


 

● Захисний. Різновид запобіжних пристроїв, але механізм дії трохи інший. Якщо запобіжна забезпечує аварійне скидання у зовнішнє середовище, то захисна система вирівнює тиск усередині трубопроводу. Це важливо, якщо в трубах знаходяться їдкі або отруйні хімічні суміші.● Регулююча. Конструкція складається з різної кількості клапанів, які допомагають контролювати та підтримувати тиск усередині труб. Тільки за допомогою клапанів складно забезпечити необхідний контроль, тому систему регулювання часто доповнюють різні види запірної арматури (засувки, крани). 

● Змішувально-розподільна. Яскравим представникам цього виду змішувальної арматури у побуті є змішувачі на кухні та у ванній. Пристрої призначені для змішування та/або розподілу різних середовищ.


● Контрольна. Встановлюється на різних видах приладів для вимірювання параметрів газових трубопроводів 

● Фазороздільна. Складний по конструкції механізм, здатний розділяти одне середовище на кілька різних за складом та властивостями. Прикладом є пристрої, що застосовуються при переробці нафти.


На трубах може встановлюватись арматура відразу кількох типів. Наприклад, при організації дренажної системи ставлять одночасно регулювальну та запірну. Перша дозволяє підтримувати потрібний робочий тиск, а друга – зменшувати чи повністю перекривати подачу води.

Також вибір типу арматури залежить від розміру та особливостей роботи трубопроводу. Використовуються паралельні, дискові та клинові арматурні пристрої. Перші ставлять коли середовище всередині труби подається під великим тиском або має високу робочу температуру. Другий різновид призначений для труб з великим діаметром, а третій встановлюється в каналізаційних системах.

Важливо: Практично вся трубопровідна арматура розрахована на режим роботи у повністю відкритому або закритому положенні. Часткове відкриття або закриття прискорює зношування частин. Тому важливо використовувати арматурні конструкції відповідно до призначення: регулюючої – встановлювати потрібні для середовища параметри, запірної – перекривати і т. д. Можна ставити на труби 2 і більше різновидів пристроїв.


Особливості запірної трубопровідної арматури


Ще один параметр класифікації запірної арматури – спосіб кріплення. Виділяють дві великі групи:

● фланцева;

● безфланцева.

Варто докладніше ознайомитись, з чого складається запірна арматура кожного з видів.

Фланцева

Елемент має фланець, що забезпечує з'єднання з ділянкою труби. Виділяють кілька різновидів фланцевих кріплень:

● овальний;

● трикутний;

● прямокутний або квадратний.

Фланець може мати шипи, фаски, виступи, пази або без додаткових елементів. Конструктивні особливості впливають сферу застосування виробів.


За допомогою фланцевих кріплень приєднують до трубопроводів:

● дискові затвори;

● зворотні клапани;

● клиноподібні засувки.

Перевага фланцевої арматури у простоті монтажу, а також у тому, що вони значно полегшують проведення ремонтних робіт та техобслуговування. Крім того, можна кілька разів проводити монтаж та демонтаж елементів.

Найчастіше використовується фланець округлої та прямокутної форми, трикутник застосовується набагато рідше.

Фланцеві кріплення надійні та довговічні. Але для якісної роботи та забезпечення герметичності труб потрібно регулярно перевіряти та підтягувати кріпильні болти.

Міжфланцева

Велика група, що включає моделі з різноманітним типом кріплення:

● Під фланці на трубопроводі. Виріб не має фланцевого кріплення та монтується до фланця на трубі за допомогою приварювання, а також ніпельних, штуцерних або інших способів кріплення.


● Стяжна. Використовується як сполучна арматура частин трубопроводу. Встановлюється у проміжку між фланцевими дисками. Цей вид виробів також називають міжфланцевим.


 

● Муфта. На кінцях корпусу розміщені патрубки, що мають внутрішнє різьблення. Різьбове з'єднання значно прискорює монтаж. Муфтове кріплення в побуті часто можна зустріти різних видів кранів.


● Штуцерна. Схожа на муфтову, але різьблення не всередині, а зовні патрубків.

 

● Цапкова. На корпусі є циліндричні деталі, за допомогою яких вони приєднуються до трубопроводу або інших елементів, що мають спеціальне нарізування.


● Приварна. Закріплюється за допомогою зварювання. Часто на краях вхідних та вихідних отворів є невеликі розширення або відводи, що полегшують проведення зварних робіт.


 

Приварна арматура міцно скріплюється зварним швом. Демонтувати її можна лише за допомогою інструментів для різання металу. Інші види безфланцевих кріплень відносяться до роз'ємних. При демонтажі різьблення розкручується. Якщо необхідно, арматурний елемент можна зняти для проведення ремонтних або обслуговуючих робіт, а потім повторно встановити на колишнє місце.

Фланцева та безфланцева запірна арматура виготовляється зі сплавів металів або із пластику. Якщо необхідна висока якість і надійність, слід вибирати вироби зі сталі або чавуну, але вони коштують дорожче.

Бюджетний варіант – латунь. Саме латунні запірні механізми найчастіше трапляються для регулювання побутових трубопроводів. Дещо рідше використовують алюмінієві запори на трубах. Ця група відрізняється гарною якістю та доступною вартістю.

Найдешевша запірна арматура виготовляється із пластику. Вона досить міцна, не схильна до корозії, але має обмежену сферу застосування.


Вибір та монтаж запірної арматури для трубопроводів


Якщо подивитися опис запірної арматури та її класифікацію, то видно, що випускається великий асортимент різноманітних конструкцій. Щоб вибрати виріб з оптимальними параметрами, необхідно врахувати наступні характеристики:

● Призначення трубопроводу. Кожна система має особливості конструкції, тому потрібно підібрати тип запору з урахуванням всіх нюансів. Як правило, виробники запірної арматури у переліку характеристик вказують, для яких трубопровідних магістралей призначений виріб.

● Установки. Потрібно врахувати вагу пристрою, габарити, метод кріплення та інші характеристики. У місцях кріплення має бути повний збіг труби та виходу корпусу запірної арматури. Квадратне з'єднується із квадратним, кругле – з круглим. Також місця, що з'єднуються, повинні бути однакового розміру. Це забезпечить повну герметичність стиків.

● Середовище, що транспортується. Випускаються різні види запірних механізмів: загального призначення, для агресивних рідин та газів, для подачі середовищ під тиском.

Додатково потрібно підібрати конструкцію корпусу. Є кілька видів з різною пропускною здатністю:


● Багатоходова. Змішує або розділяє середовища, має понад два патрубки.● Триходова. Різновид багатоходовий, має два вхідні та один вихідний патрубок або навпаки.

 

● Перемикач. Ще одна триходова конструкція, яка додатково оснащена запобіжними клапанами.● Звужена. Діаметр отвору корпусу менший, ніж розміри патрубків. Майже всі крани і вентилі мають внутрішній просвіт трохи менше, ніж труби, що приєднуються до патрубків.

 

● Прохідна. Додаткові відводи взаємно паралельні або розташовуються однією осі друг з одним.● Прямоточна. Осі розташовуються під кутом 45 ° один до одного. Монтується зменшення гідравлічного з'єднання. 

● Повнопрохідна. Отвір у корпусі такий самий або трохи більше, ніж діаметр труби.

● Кутова. Патрубки знаходяться у різних площинах або перпендикулярно. Монтується у місцях повороту трубопроводу. 

Також можуть використовуватись запірні пристрої з аксіальним клапаном. Їхня особливість у тому, що клапан пересувається по осі приєднувальних відводів на корпусі.


Запірна арматура трубопроводу встановлюється в кілька етапів і важливо дотримуватися всіх кроків представленої інструкції:

● Вимкнення ділянки трубопроводу. Перед початком роботи перекрити подачу середовища: труба має бути порожньою.

● Демонтаж старого елемента (якщо потрібно). Цей етап не потрібен, якщо збирається нова гілка трубопроводу.

● Підготовка елементів до монтажу. Якщо це зварювання, то стики мають бути рівними та чистими. При монтажі роз'ємних конструкцій потрібно очистити місця з'єднань, підготувати прокладки, болти та інші елементи для забезпечення герметичності з'єднання, що створюється. Потрібно заздалегідь підготувати все необхідне для встановлення, щоб не відволікатися у процесі роботи.

● Встановити запірний механізм на призначене місце та надійно зафіксувати. Усі роботи проводити лише при відкритому на корпусі затворі.

● Поставити стійки для підтримки вузла. Це необхідно, якщо конструкція має велику вагу та розмір. Дрібні деталі монтуються на труби без додаткових кріплень.

● Пустить рідину або газ по трубі, спостерігаючи, чи немає протікання в місці кріплення запірного пристрою. Якщо виступають краплі рідини або є ознаки, що газ проникає, слід перекрити потік. Після цього забезпечити повну герметичність стику за допомогою додаткового шва, прокладок, герметика та інших засобів (вибір залежить від способу кріплення до труб).

Якщо використовується фланцева арматура, необхідно після установки перевірити, наскільки рівномірно затягнуті болти. Це можна зробити за допомогою спеціалізованого обладнання.

При встановленні запірних пристроїв важливо враховувати напрямок руху основного потоку. Воно зазвичай вказується стрілкою на корпусі. Якщо вказівника немає, то потрібно подивитися в інструкції, якими познаками позначено напрямок, та інші рекомендації щодо кріплення.

Установка правильно підібраної запірної арматури забезпечить функціональність та продуктивність трубопроводу. Незважаючи на простоту установки запорів на труби, монтаж вимагає певних навичок. Помилки при кріпленні можуть порушити роботу системи, спричинити витік середовищ або призвести до інших наслідків. Якщо немає досвіду подібного виду робіт, краще доручити монтаж запірної арматури досвідченому майстру.
Написати відгук

    Погано   Добре