Запірно-регулююча арматура

Запірно-регулююча арматура

Запірно-регулююча арматура – обов'язкова ланка трубопроводів та паливно-енергетичних комплексів. Вона необхідна контролю чи перекриття потоків речовин (газ, рідини) через зміна прохідності труб. Ця група арматури – поєднання можливостей та показників двох окремих видів, регулюючої та запірної. Розберемося, що це за механізм, якою є сфера його застосування.

Що таке запірно-регулююча арматура

Спроектована за стандартами та правильно змонтована запірна або регулююча арматура – основа ефективного та безперебійного функціонування інженерних систем, якими подається вода, газ, нафта, пара та інші енергетичні ресурси. Вибір запірно-регулюючої арматури змінюється в залежності від типу і стану речовини, що рухається, діаметра труб і умов технологічного процесу.

Це невід'ємна ланка:

 • парових та водяних трас;
 • систем водозабезпечення та водопідготовки;
 • промислових трубопровідних комплексів

Залежно від будови та призначення трубопровідна арматура дозволяє відключати, перерозподіляти, регулювати, змішувати речовини, що проходять. За допомогою арматури за потреби можна змінити витрати, відсікти або відновити транспортування рідини (газу), відрегулювати температурні показники, цифри тиску. На практиці найбільше потребують таких пристроїв промислові, хімічні, нафтові, нафтохімічні та нафтогазові підприємства.

До цього виду трубної арматури належать:

Для виробництва запірно-регулюючої арматури для води, нафти та інших речовин використовують кольорові та чорні метали, стійкі до дії агресивних кислот, лугів, іржі. Іноді для забезпечення повної герметичності при дії високого тиску та температури використовують сильфонні деталі. Для більшої опірності корозії (якщо робота відбувається в агресивному середовищі) можливе використання обладнання з гумовими елементами.

Види трубопровідної арматури за типом середовища

Залежно від характеристик речовин, що транспортуються, розрізняють:

 • Запірно-регулююча арматура для водопостачання. Монтується для здійснення водопостачання та зміни напору на промислових системах, на водопровідних відводах з питною та технічною водою (для гасіння пожеж), для перекривання магістральних відрізків при ремонтних роботах. Встановлюється у квартирах на підході до сантехніки.
 • Запірно-регулююча арматура для опалення. Необхідна деталь систем підведення теплофікаційної води, починаючи радіаторами у житлових приміщеннях із централізованою системою обігріву та закінчуючи обладнанням у котельнях. З допомогою цих деталей здійснюється контроль над подачею води, регулювання тиску шляхом блокування чи звуження прохідного перерізу. Запірна арматура для опалення забезпечує необхідну витрату води, яка курсує із центрального водопроводу до квартири.
 • Запірно-регулююча арматура для радіаторів опалення. До цієї групи відносять знайомі всім кульові крани, що використовуються для перекривання радіаторів (автономне або центральне опалення) для ремонтного обслуговування.
 • Запірно-регулююча арматура для пари та конденсату використовується у промисловій сфері, де передбачається робота з парою. Сюди відносяться пароводяні змішувачі, повітряні термостійкі затвори, різні конденсатовідвідники тощо.

Різновиди запірної арматури за способом керування

За методом управління класифікують на:

 • Дистанційно керовану. У конструкції передбачається наявність адаптера, що зв'язує арматуру з пультом керування.
 • Автоматично керовану. Вплив на арматуру здійснюється з допомогою механічного приводу, момент передачі сигналу визначається приладами. Сюди відносять запірно-регулюючу арматуру з електроприводом або пневматичним електромагнітним приводами. Призначена для повної автоматизації.
 • Керована вручну. На маховик чи рукоятку передає зусилля оператор. Момент дії визначає оператор залежно від показання обладнання та ситуації.

Інші підходи до класифікації

Також арматуру можна ідентифікувати за такими типами:

 • Залежно від пристрою: крани, клапани, засувки, заслінки.
 • За способом встановлення: зварювання, штуцер, муфта або фланець.
 • За способом герметизації: сальникова, сильфонна, мембранна, шлангова.

Запірно-регулююча арматура для трубопроводів

Принципи функціонування всіх видів арматури схожі між собою. Залежно від мети (зміна витрати, тиск, тиск, змішування) змінюється і площа прохідного отвору в трубі. Тому і конструкція у них схожа. Корпус ділиться патрубками на дві частини, між ними – отвір, у який опускається затвор. Такий пристрій гарантує простоту використання, високу надійність та довговічність.

Конструкція запірно-регулюючих клапанів представлена двома видами:

 1. Пристрій зворотного клапана - корпус з заглибленням і отвором в ньому, через яке рухається замикаючий елемент. Сам затвор розташовується на виході із клапана.
 2. У клапанів запобіжного типу головна ланка - пружина, що забезпечує контакт сідла і затвора. У нормальних умовах сила тиску пружини та найбільший допустимий тиск у трубі рівні. Якщо тиск у трубі зростає, через клапан виходять надлишки речовини, що транспортується.

У засувок замикаючий елемент переміщається щодо руху потоку під кутом 90°. Пристрій засувки простий: корпус з кришкою, всередині якого розташовані сідла. Затвор рухається між поглибленнями, які для більшої герметичності можуть бути посилені елементами ущільнювачів.

Характеристики пристроїв запірної арматури

Правильно працююче обладнання повинно мати такі характеристики:

 1. Висока точність, що регулює. Зміна руху речовин має відбуватися згідно із заданими параметрами.
 2. Міцність. Стійкість до навантажень, що виникають під час експлуатації, є обов'язковою. Деформація самої деталі та її елементів неприпустима.
 3. Хімічна опірність. Арматура не повинна піддаватися окисленню та змінювати свої характеристики та стан. Поломки говорять про низьку якість матеріалів, які використовуються для виготовлення.
 4. Герметичність. Затікання неприпустимі під час роботи будь-якої запірної арматури. Це призводить до падіння тиску, поривів на трубопроводах.

До встановлення може допускатися лише сертифікований продукт, укомплектований паспортами та гарантійними талонами. Наприклад, запірно-регулююча арматура Danfoss.

Переваги запірно-регулюючого обладнання

Кожен тип запірно-регулюючого обладнання (виходячи з типу конструкції) має свої переваги:

 • Клапани характеризуються невеликими розмірами, високою герметичністю. Можуть застосовуватися в умовах впливу високих температур та тиску.
 • Крани відрізняються маленькими розмірами, простою конструкцією та швидкістю виконання циклу відкрити/закрити. Крани не відносяться до запірно-регулюючої арматури високого тиску, тому не застосовуються в системах із підвищеними значеннями.
 • Засувки високонадійні для застосування у трубопроводах з високим тиском та з різними температурними показниками.
 • У заслінок проста конструкція, вони надійні і можуть встановлюватися на труби великих розмірів.

Купити запірно-регулюючу арматуру можна у спеціалізованих магазинах. Важливо вибирати торговий майданчик, який може надати сертифікати на товар. Ціна на запірно-регулюючу арматуру залежить від її виду, пристрою, виробника. Обов'язковою є відповідність стандартам, наявність гарантійних талонів.

Трубопроводи не можуть правильно функціонувати без запірних механізмів. Запірна трубопровідна арматура – це запорука безперебійної та безаварійної роботи.

Написати відгук

    Погано   Добре