Запірна арматура > Блог по трубопровідній і запірній арматурі > Установка кульового крана: як встановити кульовий кран на трубу

Установка кульового крана: як встановити кульовий кран на трубу

Установка кульового крана: як встановити кульовий кран на трубу

Однією з поширених різновидів запірної арматури вважається кульовий кран, що має в якості запірного елемента кулю з наскрізним отвором. Закриття і відкриття відбувається за допомогою ручки, з'єднаної з кулею. Такі крани встановлюють на водопроводах і газопроводах, трубах системи опалення та в інших видах трубопроводів. Кульовий затвор надійний, але з часом у процесі експлуатації може втрачати герметичність - тоді потрібна його заміна. Розглянемо, як проводиться встановлення кульового крана на трубу, і чи можна це зробити самостійно.

Як зрозуміти, що шаровий кран потребує заміни

Те, що запірну арматуру необхідно замінити, можна визначити за такими ознаками:

 • Неповне перекриття потоку. Вода, газ або інші середовища просочуються по трубі, коли ручка перебуває в положенні "закрито".
 • Видимі пошкодження корпусу. Через тріщини на матеріалі може додатково підтікати рідина або з'являтися запах, що вказує на витік газу.
 • Неможливо відкрити або закрити кран. Це означає, що куля "прикипіла" до внутрішньої поверхні.

Причиною несправності також буває:

 • природний знос матеріалів;
 • порушення правил експлуатації;
 • потрапляння в пристрій твердих частинок, які можуть опинитися в середовищі, що транспортується;
 • гідроудар;
 • заводський брак.

Як правильно встановити кульовий кран: самостійний монтаж або професійний?

Встановлення кульових кранів не становить великої складності. Будь-який майстер, який вміє користуватися розвідним ключем, може самостійно встановити запірну арматуру на радіатор, на трубу, що веде до кухонної техніки, пральної машинки або на інших трубопроводах, де циркулює вода.

Професійний монтаж необхідний у таких випадках:

 • Кран із кульовим механізмом встановлюють на газові труби. Служби, що займаються подачею газу в житлові будинки та інші види будівель, забороняють установку кранів третіми особами на всіх видах газопроводів. Монтаж проводять тільки співробітники організації.
 • Встановлення проводиться на стояк централізованої подачі води. У цьому разі потрібне перекриття централізованого водопостачання, а для цього треба буде звернутися до водоканалу.
 • Великі трубопроводи. Монтаж проводиться тільки фахівцями.

Також професійна установка може знадобитися, якщо механізм знаходиться у важкодоступному місці, потрібні зварювальні роботи або немає досвіду роботи з інструментами.

У домашніх умовах у більшості випадків можна провести заміну кульового крана своїми руками.

Як правильно вибрати кульовий кран

Від того, наскільки правильно обрано запірний механізм, залежить ефективність роботи пристрою. Насамперед потрібно звернути увагу на тип кріплення. Виробники постачають у магазини вироби з різними способами встановлення:

 • Приварні. За допомогою зварювання забезпечується міцне герметичне з'єднання. Але згодом зняти кран для ремонту або заміни буде складно без спеціалізованого обладнання для різання металу. Зварні з'єднання нерідко зустрічаються на великих трубопроводах. Для квартири або приватного будинку установка за допомогою зварювання не дуже зручна.
 • Фланцеві. Це великі запірні пристрої, які кріпляться до кінців труби за допомогою зворотних фланців. Кріплення забезпечує високий ступінь герметичності. Такі кульові крани можуть встановлюватися на нафтопроводи, водопровідні магістралі. Також зустрічаються на великих трубах у багатоквартирних будинках.
 • Муфтові. Варіант, що найчастіше зустрічається в побуті. Внутрішнє різьблення дозволяє монтувати механізм тільки за допомогою розвідного ключа. Невеликий мінус: бувають протікання, якщо під час монтажу були помилки.

Є ще комбіновані, де з одного боку може бути фланець, а з іншого - різьблення. Комбінуються будь-які варіанти кріплень.

Перед тим, як вибрати вид з'єднання, потрібно уточнити метод встановлення запірної арматури на труби.

Далі потрібно звернути увагу на пропускну здатність. Краще цей параметр подивитися на старому крані, що потребує заміни, і вибрати модель з аналогічними характеристиками.

Ще один нюанс - матеріал виробу. У продажу можна знайти крани:

 • Латунні. Довговічні, надійні і підходять практично для всіх видів транспортованих середовищ. Не іржавіють, екологічні й можуть встановлюватися на трубопроводи, що постачають питну воду. З недоліків можна вказати високу вартість і те, що монтаж кульового крана неможливо провести, використовуючи зварювання. Підходять як для сталевих, так і для пластикових труб.
 • Сталеві. Можуть приєднуватися за допомогою різьблення, фланців або зварювання. Коштують недорого, випускаються у великому асортименті. Величезний вибір пристроїв дає змогу знайти модель з потрібною пропускною спроможністю і видом кріплення. Важливо знати: вуглецева сталь не підходить для роботи з агресивними середовищами або для низьких температур.
 • Пластикові. Такі кульові крани можуть випускатися з металевим різьбовим з'єднанням для монтажу на сталеві та поліпропіленові труби. Пластик легкий, дешевий, але це все ж таки його не рекомендується ставити на сталеві трубопроводи.

Робочі умови

Вибираючи кран, потрібно додатково врахувати умови експлуатації.

Низька температура

Якщо кульовий вентиль встановлюється в неопалюваному місці, то треба брати латунний. Такі вироби вони менш сприйнятливі до зниження температур.

При мінусових температурах кульові механізми можуть лопнути. Тому якщо є ризик замерзання, краще використовувати інший тип запірної арматури.

Високий тиск у трубопроводі

Економія тут неприпустима. Вироби потрібні якісні, здатні витримувати великі навантаження. Матеріал такого крана повинен мати високу міцність, а на виробі обов'язково має бути сальник. Останній дасть змогу в разі поломки самостійно усунути аварію.

Підвищені температури

Якщо потрібно час від часу перекривати потік гарячої води, що йде на змішувач або до батареї, то підійде сталевий або латунний механізм. Від пластику доведеться відмовитися.

Етапи встановлення кульового крана

Для початку потрібно підготувати все необхідне:

 • розвідний ключ;
 • ФУМ-стрічка або пакля з пастою;
 • відро або інша ємність під рідину, що витекла.

Покрокова інструкція, як встановити кульовий кран на трубу з різьбленням, складається з декількох етапів.

Демонтаж старого пристрою

Після перекриття води розвідним ключем згвинчується кран, а різьблення очищається від залишків обмотувального матеріалу (нитки, ФУМ-стрічка). Навіть якщо вода перекрита, в трубах залишається незначна кількість рідини. Якщо розмістити під демонтованим краном відро, то під час роботи буде менше бруду.

Намотування ФУМ-стрічки

По різьбі робиться кілька витків обмотувального матеріалу. Не потрібно сильно економити: процес закручування нового кульового механізму повинен проходити з незначним зусиллям. Це необхідно для забезпечення герметизації.

Монтаж нового механізму

За допомогою ключа виріб закручується по різьбі. Відкривається струм середовища для перевірки.

Якщо проведено правильне встановлення кульового крана, то течі ніде не буде.

Для фланцевих кріплень ФУМ-стрічка не знадобиться. У цьому випадку спосіб дуже простий: встановити прокладку і стягнути фланці болтами. При цьому важливо, щоб затягування всіх болтів відбувалося поступово. Якщо сильно затягнути кріплення в одному місці, а потім в іншому, то можливе порушення герметичності через перекіс фланців.

Якщо монтаж проводиться з використанням зварювання, то елемент, що вийшов з ладу, зрізається інструментом для різання металу, а потім приварюється новий кран. Обов'язкові навички роботи зі зварювальним обладнанням.

Поширені проблеми під час встановлення шарового крану

Монтаж кульового крана загалом простий, але якщо не дотримуватися правил, то помилок не уникнути:

 • Неправильний вибір виробу. Якщо під час купівлі кульового крана не враховано характер експлуатації, матеріал корпусу, пропускну здатність, то є ризик купити річ, яка не витримає експлуатаційних навантажень. Може лопнути корпус, кульовий механізм перестане міцно утримувати середовища.
 • Недотримання правил монтажу. При різьбовому з'єднанні це недостатня кількість обмотки, а при фланцевому - перекіс фланців. Це стане причиною протікання після пуску середовища. Тоді потрібно зняти запірну арматуру і встановити знову.

Встановлення кульового крана нескладне, якщо майстер враховує тип кріплення і суворо дотримується інструкції зі встановлення виробу на труби.

Написати відгук

    Погано   Добре