Однією з поширених різновидів запірної арматури вважається кульовий кран, що має в якості запірного елемента кулю з наскрізним отвором. Закриття і відкриття відбувається за допомогою ручки, з'єднаної з кулею. Такі крани встановлюють на водопроводах і газопроводах, трубах системи опалення та в інших видах трубопроводів. Кульовий затвор надійний, але з часом у процесі експлуатації може втрачати герметичність - тоді потрібна його заміна. Розглянемо, як проводиться встановлення кульового крана на трубу, і чи можна це зробити самостійно.
Те, що запірну арматуру необхідно замінити, можна визначити за такими ознаками:
Причиною несправності також буває:
Встановлення кульових кранів не становить великої складності. Будь-який майстер, який вміє користуватися розвідним ключем, може самостійно встановити запірну арматуру на радіатор, на трубу, що веде до кухонної техніки, пральної машинки або на інших трубопроводах, де циркулює вода.
Професійний монтаж необхідний у таких випадках:
Також професійна установка може знадобитися, якщо механізм знаходиться у важкодоступному місці, потрібні зварювальні роботи або немає досвіду роботи з інструментами.
У домашніх умовах у більшості випадків можна провести заміну кульового крана своїми руками.
Від того, наскільки правильно обрано запірний механізм, залежить ефективність роботи пристрою. Насамперед потрібно звернути увагу на тип кріплення. Виробники постачають у магазини вироби з різними способами встановлення:
Є ще комбіновані, де з одного боку може бути фланець, а з іншого - різьблення. Комбінуються будь-які варіанти кріплень.
Перед тим, як вибрати вид з'єднання, потрібно уточнити метод встановлення запірної арматури на труби.
Далі потрібно звернути увагу на пропускну здатність. Краще цей параметр подивитися на старому крані, що потребує заміни, і вибрати модель з аналогічними характеристиками.
Ще один нюанс - матеріал виробу. У продажу можна знайти крани:
Вибираючи кран, потрібно додатково врахувати умови експлуатації.
Якщо кульовий вентиль встановлюється в неопалюваному місці, то треба брати латунний. Такі вироби вони менш сприйнятливі до зниження температур.
При мінусових температурах кульові механізми можуть лопнути. Тому якщо є ризик замерзання, краще використовувати інший тип запірної арматури.
Економія тут неприпустима. Вироби потрібні якісні, здатні витримувати великі навантаження. Матеріал такого крана повинен мати високу міцність, а на виробі обов'язково має бути сальник. Останній дасть змогу в разі поломки самостійно усунути аварію.
Якщо потрібно час від часу перекривати потік гарячої води, що йде на змішувач або до батареї, то підійде сталевий або латунний механізм. Від пластику доведеться відмовитися.
Для початку потрібно підготувати все необхідне:
Покрокова інструкція, як встановити кульовий кран на трубу з різьбленням, складається з декількох етапів.
Після перекриття води розвідним ключем згвинчується кран, а різьблення очищається від залишків обмотувального матеріалу (нитки, ФУМ-стрічка). Навіть якщо вода перекрита, в трубах залишається незначна кількість рідини. Якщо розмістити під демонтованим краном відро, то під час роботи буде менше бруду.
По різьбі робиться кілька витків обмотувального матеріалу. Не потрібно сильно економити: процес закручування нового кульового механізму повинен проходити з незначним зусиллям. Це необхідно для забезпечення герметизації.
За допомогою ключа виріб закручується по різьбі. Відкривається струм середовища для перевірки.
Якщо проведено правильне встановлення кульового крана, то течі ніде не буде.
Для фланцевих кріплень ФУМ-стрічка не знадобиться. У цьому випадку спосіб дуже простий: встановити прокладку і стягнути фланці болтами. При цьому важливо, щоб затягування всіх болтів відбувалося поступово. Якщо сильно затягнути кріплення в одному місці, а потім в іншому, то можливе порушення герметичності через перекіс фланців.
Якщо монтаж проводиться з використанням зварювання, то елемент, що вийшов з ладу, зрізається інструментом для різання металу, а потім приварюється новий кран. Обов'язкові навички роботи зі зварювальним обладнанням.
Монтаж кульового крана загалом простий, але якщо не дотримуватися правил, то помилок не уникнути:
Встановлення кульового крана нескладне, якщо майстер враховує тип кріплення і суворо дотримується інструкції зі встановлення виробу на труби.