Запірна арматура > Блог по трубопровідній і запірній арматурі > Нержавіюча сталь - магнітиться чи ні?

Нержавіюча сталь - магнітиться чи ні?

Нержавіюча сталь - магнітиться чи ні?

Нержавіюча сталь - магнітиться чи ні?

Знання того, чи магнітиться нержавіюча сталь, є важливим фактором під час вибору матеріалу для конкретного застосування. Наприклад, деякі магнітні сплави нержавіючої сталі більш тверді та міцні, ніж немагнітні. У цьому випадку магнетизм бажаний. У процесі зварювання нержавійки також важливо враховувати її магнітні властивості, оскільки магнетизм впливає на якість зварних з'єднань. Якщо нержавіюча сталь магнітиться, то можливе утворення пористості в шві. Маючи таку інформацію, можна вибрати найбільш підходящий металопрокат з нержавіючої сталі для конкретного застосування і забезпечити оптимальні умови його обробки і використання.

Стандартний склад нержавійки

Нержавіюча сталь - являє собою сплав, який обов'язково містить залізо, хром і нікель. Також до складу можуть входити інші легувальні компоненти: молібден, титан, мідь тощо. Та чи інша нержавійка магнітиться чи ні, залежить від її складу, структури і термічної обробки.

Існує два основних види нержавіючої сталі - магнітна і немагнітна. У чому їхні відмінності:

 • Немагнітні марки містять від 17% до 25% хрому, від 7% до 20% нікелю і малу кількість вуглецю. Вони мають структуру аустеніту і зазвичай не магнітяться. Однак під час механічної обробки або холодної деформації з'являються деякі магнітні властивості.
 • У магнітних нержавіючих сталях значна кількість заліза і структура фериту. Вони магнітяться і отримують хорошу магнітну проникність, що робить їх корисними в деяких електротехнічних інструментах і приладах.

Існує також група нержавіючих сталей, званих мартенситними. Вони тверді та міцні, але магнітяться за кімнатної температури.

Чи магнітиться нержавіюча сталь, багато в чому залежить від її складу, включно з кількістю хрому, нікелю, вуглецю, а також від структури і термічної обробки.


Класифікація та види нержавійки

Нержавіючі сталі класифікують за їхньою мікроструктурою на: 

 • Феритні нержавіючі сталі, такі як AISI 430, містять високий рівень хрому і невелику кількість нікелю. Вони характеризуються високою антикорозійною стійкістю в умовах звичайного навколишнього середовища. Феритні сталі магнітяться.
 • Аустенітні, наприклад, AISI 304 і AISI 316, містять багато нікелю і мало вуглецю. Вони стійкі до іржавіння в умовах високої корозійної агресивності, таких як солоні розчини та кислоти. Зазвичай не є магнітними, проте вони можуть почати магнітитися внаслідок обробки, наприклад, під час холодної деформації.

Ще один вид - мартенситна нержавіюча сталь, яку отримують шляхом сильного нагрівання звичайної сталі з великим вмістом вуглецю та хрому, а потім швидкого охолодження до кімнатної температури. Це призводить до утворення мартенситної мікроструктури. 

Зазвичай мартенситна нержавіюча сталь магнітиться, тому що містить високу кількість вуглецю, який сприяє магнітній структурі. Однак мартенситна нержавіюча сталь може бути аустенітною або феритною залежно від її складу та умов виробництва. Якщо вона містить велику кількість фериту, то магнітиться. 

Отже, феритні нержавіючі сталі зазвичай магнітні, а аустенітні - ні, за винятком певних випадків.

Сталі з нержавійки, які не магнітяться

Серед немагнітних нержавіючих сталей можна виділити:

 • AISI 304 (08Х18Н10);
 • AISI 316 (08Х17Н13М2);
 • AISI 321 (12Х18Н10Т);
 • AISI 347 (08Х18Н12Б);
 • AISI 904L (20Х20НД);
 • AISI 201 (12Х15Г9НД);
 • AISI 204Cu (10Х17Н13М3Т);
 • AISI 430 (12Х17).

Сталі з нержавійки, які магнітяться

Популярні марки магнітної нержавійки:

 • AISI 410 (12Х13);
 • AISI 420 (30Х13);
 • AISI 430F (12Х17Т);
 • AISI 440С (110Х18МО).

Магнітність нержавіючої сталі змінюється залежно від її стану та обробки. Наприклад, магнітні властивості можуть з'явитися під час прокатки холодною деформацією або обробки високою температурою.

Чи магнітиться харчова нержавійка

Харчова нержавіюча сталь - один з найпоширеніших матеріалів, які використовуються в харчовій промисловості для виготовлення різного обладнання, такого як каструлі, сковорідки, робочі поверхні, раковини тощо. Зазвичай харчова нержавіюча сталь містить невелику кількість вуглецю і магнію, що забезпечує їй хорошу корозійностійкість і гігієнічність.

Залежно від складу харчова нержавіюча сталь може бути аустенітною або феритною. Аустенітна, як правило, не магнітиться, тоді як феритна слабо магнітна. Однак навіть феритна харчова нержавійка магнітиться не так сильно, як звичайні вуглецеві сталі. Зазвичай її магнітні властивості не є проблемою для використання в харчовій промисловості.

У будь-якому разі, перед використанням харчової нержавіючої сталі необхідно переконатися в її відповідності зі стандартами та вимогами до якості та безпеки харчової продукції.

Чи впливають магнітні властивості нержавійки на опірність корозії?

Багато хто цікавиться, чи повинна магнітитися нержавійка, щоб бути добре захищеною від іржі. Насправді магнітні властивості нержавіючої сталі не чинять істотного впливу на її опірність іржавінню. Корозійна стійкість нержавійки визначається її складом - вмістом хрому, нікелю та інших елементів, які утворюють пасивну плівку на поверхні матеріалу. Ця плівка захищає метал від контакту з навколишнім середовищем і запобігає корозії.

Деякі типи нержавійки можуть мати відносно низьку корозійну стійкість, наприклад, в умовах високої температури або за наявності хлоридів. У цьому випадку магнітні властивості вказують на наявність феритної структури матеріалу, яка менш стійка до корозії порівняно з аустенітною. Однак це залежить від конкретного типу сталі та умов її експлуатації. Загалом магнітні властивості не є основним фактором, що впливає на корозійну стійкість нержавіючої сталі.

Написати відгук

    Погано   Добре