3 Запорная арматура: классификация, виды, типы и устройство запорной арматуры | Armax ▷ Запорная арматура Armax
Запорная арматура > Статьи > Запорная арматура: классификация, виды, типы и устройство

Запорная арматура: классификация, виды, типы и устройство

Запорная арматура: классификация, виды, типы и устройство

Запірна арматура: класифікація, види, типи і пристрій

Запірна арматура - це важливий компонент інженерних систем і трубопроводів. Вона служить для часткового або повного перекриття потоку рухомих рідких і газоподібних середовищ при аварії, підключенні нових гілок до трубопроводу, плановому обслуговуванні та деяких інших завданнях. До цієї групи арматури відносяться клапани, засувки, крани, затвори, а також конструкції для дренажу, скидання надлишків рідини або газів, механізми для відбору проб. Розглянемо види запірної арматури і її класифікацію.


Специфіка металовиробів

Пристрій запірної арматури такий, що вона частково або повністю забезпечує перекриття просвіту труби. Це необхідно в наступних випадках:

регулювання швидкості потоку;

поділ середовищ;

змішування рідин або газів.

Такі пристрої ставлять не тільки в магістральну трубопровідну систему, їх можна зустріти і в побуті. Це вентилі радіаторів, крани для підключення сантехніки і побутових приладів (посудомийна і пральна машинка).

Призначення запірної арматури - зупиняти або запускати рух середовищ, розподіляти і направляти потоки шляхом часткового або повного зменшення діаметра ділянки трубопроводу.

Класифікація та види

Класифікація по запірно-регулювальному механізму і його розташуванню щодо рухомого середовища включає в себе наступні типи запірної арматури:

Засувка. Досить проста конструкція, де висувний елемент розташований під кутом 90 ° до руху середовища.


Клапан. На приладі встановлено затворний або регулювальний механізм, що рухається паралельно напрямку рідини або газу.


Кран або вентиль. Ці конструкції схожі між собою. Елемент у формі кулястої ланки що обертається навколо своєї осі або частини кулі може перебувати в будь-якому положенні по відношенню до рухомого потоку.

Дисковий затвор. Деталь, призначена для того, щоб регулювати швидкість руху середовищ або повністю перекривати потік, виконана в формі диска. Елемент дискової форми може розташовуватися як під кутом, так і перпендикулярно щодо руху середовища в трубопроводі.

 

Також застосовується класифікація запірної арматури за призначенням трубопровідних конструкцій:

Загального призначення. У цю групу входять механізми, що використовуються для регулювання подачі газу, води і теплових середовищ в опалювальних системах. Сюди ж відносяться і сантехнічні прилади, які використовуються для перекриття подачі води при підключенні сантехніки і деяких побутових приладів.


Спецпристрої для особливих умов роботи. Їх застосування необхідно, якщо відбувається перекачування газів і рідин при високих або низьких температурах, а також, коли регулюється подача токсичних або радіоактивних середовищ.

 

Цільова. Від виробів загального призначення може відрізнятися одним або декількома основними параметрами. Застосовується на трубопроводах особливого призначення, які за своїми технічними характеристиками відрізняються від загальноприйнятих стандартів.


Унікальна. Ці вироби виготовляються лише на спецзамовлення і встановлюються на експериментальні моделі трубопроводів.

Незважаючи на деякі відмінності в призначенні, всі різновиди мають схожу конструкцію типу засувки, клапана, вентиля або затвора.

Що таке запірна арматура для трубопроводу

Одним з найпоширеніших класів виробів є запірна арматура для трубопроводів побутового та промислового призначення. Пересічному громадянинові найбільш знайомі крани і вентилі, які зустрічаються на трубах з гарячою і холодною водою, на кухонному трубопроводі подачі газу.

Види арматури трубопроводів класифікуються за способом застосування:

Запірна. Як видно з назви, механізми регулюють подачу рідкого або газоподібного середовища, частково або повністю перекриваючи потік.


Запобіжна. Призначена для контролю тиску в системі. Якщо робочий тиск виходить за межі норми, то спрацьовують запобіжні клапани, і відбувається аварійне скидання середовища. Це дозволяє знизити показники до нормальних значень.


 

Захисна. Різновид запобіжних пристроїв, але механізм дії трохи інший. Якщо запобіжна забезпечує аварійне скидання в навколишнє середовище, то захисна система вирівнює тиск всередині трубопроводу. Це важливо, якщо в трубах знаходяться їдкі або отруйні хімічні склади.


Регулююча. Конструкція складається з різної кількості клапанів, які допомагають контролювати і підтримувати тиск всередині труб. Тільки за допомогою клапанів складно забезпечити необхідний контроль, тому систему регулювання нерідко доповнюють різні види запірної арматури (засувки, крани).


 

Змішувально-розподільна. Яскравим представникам цього виду змішувача арматури в побуті є змішувачі в кухні та у ванній. Пристрої призначені для змішування і / або розподілу різних середовищ.


Контрольна. Встановлюється на різних видах приладів для вимірювання параметрів газів і рідин що знаходяться в трубопроводах.


 

Фазороздільна. Складний за конструкцією механізм, здатний розділяти одну середу на кілька різних за складом і властивостями. Прикладом служать пристрої, що застосовуються при переробці нафти.


На трубах може встановлюватися арматура відразу декількох типів. Наприклад, при організації дренажної системи ставлять одночасно регулюючу та запірну. Перша дозволяє підтримувати необхідний робочий тиск, а друга - зменшувати або повністю перекривати подачу води.

Також вибір типу арматури залежить від розміру і особливостей роботи трубопроводу. Використовуються паралельні, дискові і клинові арматурні пристрої. Перші ставлять, коли середовище всередині труби подається під великим тиском або має високу робочу температуру. Другий різновид призначений для труб з великим діаметром, а третя встановлюється в каналізаційних системах.

Важливо: Практично вся трубопровідна арматура розрахована на режим роботи в повністю відкритому або повністю закритому положенні. Часткове відкриття або закриття прискорює знос частин. Тому важливо використовувати арматурні конструкції відповідно до призначення: регулюючої - встановлювати потрібні для середовища параметри, запірної - перекривати і т. Д. Можна ставити на труби 2 і більше різновидів пристроїв.

Особливості запірної трубопровідної арматури

Ще один параметр класифікації запірної арматури - спосіб кріплення. Виділяють дві великі групи:

фланцева;

безфланцева.

Варто докладніше ознайомитися, з чого складається запірна арматура кожного з видів.

Фланцева

Елемент має фланець, який забезпечує з'єднання з ділянкою труби. Виділяють кілька різновидів фланцевих кріплень:

овальний;

трикутний;

прямокутний або квадратний.

Фланець може мати шипи, фаски, виступи, пази або бути без додаткових елементів. Конструктивні особливості впливають на сферу застосування виробів.


За допомогою фланцевих кріплень під'єднують до трубопроводів:

дискові затвори;

зворотні клапани;

клиновидні засувки.

Перевага фланцевої арматури в простоті монтажу, а також в тому, що вони значно полегшують проведення ремонтних робіт і техобслу